Sponsors


Compiled from published reports and sponsor submissions.

___________________________

AFFLICTION – Paul Buentello, Randy Couture, Paul Daley, Frankie Edgar, Gabriel Gonzaga, Alexander Gustafsson, Chris Horodecki, Toby Imada, Quinton Jackson, Rodrigo Nogueira, Rogerio Nogueira, Scott Smith, Georges St-Pierre, Sam Stout

ALCHEMIST – Nate Marquardt, Jorge Rivera, Brendan Schaub, Stefan Struve

ALIENWARE - Pat Berry, Matt Mitrione, Jens Pulver, Amir Sadollah

AMERICAN FIGHTER – Alan Belcher, Rich Franklin, Matt Hamill, Keith Jardine, Sean Sherk, Jeremy Stephens, Kyle Watson

AMP ENERGY DRINK – Joseph Benavidez, Urijah Faber, Chad Mendes, WEC

BAD BOY – Yoshihiro Akiyama, Junior Dos Santos, Roger Huerta, Demian Maia, Mauricio Rua, Murillo Rua, Paulo Thiago, Mario Yamasaki

BLOWOUT CARDS - Thiago Alves, Travis Browne, Chris Camozzi, Dominick Cruz, Cyrill Diabate, Spencer Fisher, Dennis Hallman, John Hathaway, Jon Madsen, Ben Saunders, Sean McCorkle, Kamal Shalorus, Paul Taylor

BLUE PLANET - George Sotiropoulos

BODYBUILDING.COM – Brett Cooper, Dennis Hallman, Bao Quach, Mauricio Rua, Ben Saunders

BONY ACAI - Junior dos Santos, Lyoto Machida, Rodrigo Nogeuira, Rogerio Nogueira, Anderson Silva

BOOST MOBILE - Quinton Jackson, UFC

BUD LIGHT – Shane Carwin, Efrain Escudero, Rashad Evans, UFC, WEC

BURGER KING – UFC

BSN – Forrest Griffin, Anthony Johnson, UFC, Cain Velasquez

CENTURY MMA – Johny Hendricks, Shane Roller, UFC

CHAMPION NUTRITION – Thiago Alves, Mike Brown, Brad Pickett

CLINCH GEAR – Brian Baker, Paul Bradley, Nathan Coy, Fedor Emelianenko, Jared Hess, Dan Henderson, Dave Jansen, Toby Imada, Cung Le, Ryan McGivern, Gegard Mousasi, Bao Quach, Wilson Reis, Tarec Saffiedine, Eddie Sanchez, Strikeforce, Marcus Sursa, Carey Vanier, Joe Warren, Richie Whitson, Tyron Woodley

CONQUEST – Javier Vasquez

CSC MEMORABILIA - Chris Camozzi

DEAD GAME - Ricardo Almeida, Thiago Alves, Frankie Edgar, Renzo Gracie, Ryan Jensen, Jim Miller, Seth Petruzelli,

DEATH CLUTCH – Cole Konrad, Brock Lesnar, Jon Madsen, Chris Tushscherer

DETHRONE – Yoshihiro Akiyama, Jose Aldo, Ricardo Almeida, Ben Askren, Pat Audinwood, Antonio Banuelos,  Mac Danzig, Phil Davis, Nate Diaz, Efrain Escudero, Jon Fitch, Melvin Guillard, Gerald Harris, Ben Henderson, Josh Koscheck, Gilbert Melendez, Daniel Roberts, George Sotiropoulos, Joe Stevenson, Mike Swick, Cain Velasquez

DIRTY BOXING – Randy Couture, Matt Lindland

DOLLAMUR - Matt Hughes, Rick Story

DPMS - Matt Brown, Shane Carwin, Gabriel Gonzaga, Matt Hughes

DRAKO - Stephan Bonnar, Rory MacDonald, Kurt Pellegrino, Ricardo Romero

DYMATIZE NUTRITION - Brock Lesnar

ECKO UNLIMITED – Carlos Condit, Paul Daley, Dustin Hazelett, Matt Hughes, Claude Patrick, Kurt Pellegrino, Shane Roller, Miguel Torres

EDGE SHAVE GEL - UFC

ELECTRONIC ARTS – Shinya Aoki, Mo Lawal, Gegard Mousasi, Ronaldo Souza, Strikeforce, UFC

ENGAGE - Tyler Toner

EVERLAST - Ben Askren, Bellator, Randy Couture, Dan Hornbuckle, Hector Lombard, Gray Maynard

FAIRTEX – Jeff Curran, Thomas Denny, Urijah Faber, Royce Gracie, Clay Guida, James Irvin, Rory Markham, Tim McKenzie, Gilbert Melendez, Mark Munoz, Alex Serdyukov, Scott Smith, Tim Sylvia, Joey Villasenor

FIGHT FUEL - Daniel Roberts

FIGHT! MAGAZINE - Stephan Bonnar, Tom Lawlor, Rory MacDonald, Jim Miller, Kurt Pellegrino, Ricardo Romero, Paul Sass, Paul Taylor

FIGHT SHOP – Ross Pearson

FIGHTERS ONLY - Bart Palaszewski,

FORM ATHLETICS - Urijah Faber, Scott Jorgensen, Mark Munoz, Anthony Pettis

FULL TILT POKER – Nick Diaz, Mo Lawal, Gegard Mousasi, Alistair Overeem, Marlon Sandro, Ronaldo Souza, Strikeforce

HARLEY DAVIDSON – Fabricio Camoes (San Diego Dealership), UFC, WEC

HAYABUSA – Yoshihiro Akiyama, Ricardo Almeida, Pat Audinwood, Pat Berry, Jason Brilz, Paul Buentello, Chris Camozzi, Shane Carwin, Marcus Davis, Darren Elkins, Terry Etim, Gabriel Gonzaga, Renzo Gracie, John Hathaway, Dustin Hazelett, Martin Kampmann, Denis Kang, Rory MacDonald, Court McGee, Dan Miller, Jim Miller, Frank Mir, Matt Mitrione, Takeya Mizugaki, Mark Munoz, Roy Nelson, Anthony Njokuani, Rousimar Palhares, Claude Patrick, Ross Pearson, Kurt Pellegrino, Mike Pyle, Nate Quarry, Shane Roller, Ben Rothwell, Mike Russow, Amir Sadollah, Paul Sass, Ben Saunders, Matt Serra, Chael Sonnen, Krzyzstof Soszynski, Jeremy Stephens, Stefan Struve, Paul Taylor, Miguel Torres, James Wilks

HEADRUSH - Stephan Bonnar, Matt Brown, Travis Browne, Dan Hardy, Jon Fitch, Alexander Gustafsson, Ryan Jensen, Dan Lauzon, Chris Lytle, Rory MacDonald, Dan Miller, Roy Nelson, Bart Palaszewski, Claude Patrick, Kurt Pellegrino, Seth Petruzelli, Ricardo Romero, Jake Shields, Sean Sherk, Sam Stout

HEAVY HANDS - Matt Brown, Paul Daley, Mac Danzig, Spencer Fisher, Jeremy Stephens

HITMAN – Shayna Baszler, Brian Bowles, Brett Cooper, Darren Elkins, Scott Jorgensen, Martin Kampmann, Eric Lawson, Jason MacDonald, Melvin Manhoef, Matt Mitrione, Josh Neer, Cyborg Santos, Rick Story

ISLAND SUPPLEMENTS - Bart Palaszewski

GAMMA LABS – Pat Audinwood, Brian Baker, Pat Bennett, David Branch, Charlie Brenneman, Matt Brown, LC Davis, Rafael dos Anjos, Evan Dunham, Gabriel Gonzaga, Melvin Guillard, Jared Hess, Rob McCullough, Anthony Njokuani, Eddie Sanchez, Carey Vanier

GATORADE – Georges St-Pierre

GRAPPLER’S QUEST - Kurt Pellegrino

JACK’S LINKS - Brock Lesnar

JACO – Ricardo Almeida, Mark Bocek, Bendy Casimir, L.C. Davis, Cyrill Diabate, Rashad Evans, Joachim Hansen, Clay Guida, Lyoto Machida, Anthony Njokuani, Rodrigo Nogueira, Phillipe Nover, Brad Pickett, George Roop, Wanderlei Silva, Anderson Silva, Krzyzstof Soszynski, George Sotiropoulos, Brian Stann, Sam Stout, Frank Trigg, Brandon Vera

JIMMY JOHN’S - Brock Lesnar

JITZ - Brian Baker

KILL-IT – Rafael Assuncao, Karen Darabedyan, Dave Jansen, Kamal Shalorus

KIMURAWEAR –  Beau Baker, Kyle Baker, Nick Catone, Nick Denis, TJ Grant, Dan Hornbuckle, Thales Leites, Lucio Linhares, Cory MacDonald, Jeff Monson, Derrick Noble, Wilson Reis, Jessie Riggleman, Marlon Sandro, Thiago Tavares, Fabricio Werdum

LEXANI - Jon Fitch, James Irvin, Scott Jorgensen, Tom Lawlor, Gilbert Melendez, Mark Munoz, Roy Nelson, Scott Smith, Chael Sonnen

METAL MULLISHA – Dominick Cruz, Dan Henderson, Georgi Karakhanyan, Gilbert Melendez

MICRO TECH - Ryan Bader, Frankie Edgar, Jon Fitch, Josh Koscheck, Cain Velasquez

MMA AUTHENTICS (incl. Cagefighter, MMA Elite, etc.) - Jose Aldo, Matt Brown, Mark Coleman, Daniel Cormier, Evan Dunham, Urijah Faber, Tyson Griffin, Dan Hardy, Paul Kelly, Josh Koscheck, Mike Goldberg, Mo Lawal, Gray Maynard, Dan Miller, BJ Penn, Kevin Randleman

MMA OVERLOAD – Eddie Alvarez, Jason Brilz, Mike Brown, Fabricio Camoes, Pat Curran, Joe Doerksen, Tomasz Drawl, Shannon Gugerty, Jared Hess, Cole Konrad, Chris Leben, Waylon Lowe, Ryan McGivern, Matt Mitrione, Brad Pickett, Daniel Roberts, Marcus Sursa, Carey Vanier, Rodney Wallace, Joe Warren

MMA STOP - Rafael dos Anjos

MMA WAREHOUSE – Patrick Cote, Marcus Davis, Terry Etim, Kenny Florian, Jared Hamman, Jon Jones, Demian Maia, Dan Miller, Jim Miller, Kurt Pellegrino, Nate Quarry, Ben Rothwell, Ben Saunders, Stefan Struve, Matt Wiman

MUSCLEPHARM – Michael Bisping, Rashad Evans, Clay Guida, Greg Jackson’s MMA, Cheick Kongo, Lyoto Machida, Anderson Silva, Wolfslair MMA Academy

MTX AUDIO - Chris Camozzi, Shane Carwin, Santino DeFranco, Efrain Escudero, Edgar Garcia, Ben Henderson, Ryan Kelly, Eliot Marshall, Danny Martinez, Mike Pyle

NUTRABOLICS - Frank Mir, Mauricio Rua,

NUVASIVE - Nate Quarry

ON THE MAT - Gleison Tibau

ONE MORE ROUND – Kenny Florian, Melvin Guillard, Rampage Jackson, Jake Shields

ORIGINAL GRAPPLER - Georgi Karakhanyan, Cub Swanson, Rani Yahya

PERFORMANCE MMA – Steve Carl, Shane Carwin, Sarah Kaufman, Duane Ludwig, Eliot Marhsall, Chad Mendes, Anthony Njokuani, Wilson Reis, Mike Russow, Noah Thomas, Tyler Toner

PUNISHMENT ATHLETICS – Tito Ortiz

RBP - Jon Fitch, Gilbert Melendez, Roy Nelson, Ben Rothwell, Jake Shields, Jeremy Stephens

REEBOK - Dong Hyun Kim

REVGEAR – Roxy Balboa, Brian Bowles, Mike Budnik, L.C. Davis, Ryan Ford, Manny Gamburyan, Zac George, Ricardo Lamas, Tamdan McCrory, Gegard Mousasi, Bruno Paulista, Bart Palaszewski, Nam Phan, Bao Quach, Cristiane Santos, Renato Sobral, Javier Vasquez, Fabricio Werdum

ROCKSTAR ENERGY DRINK - Gilbert Melendez, Alistair Overeem, Scott Smith, Ronaldo Souza, Strikeforce

RSCL - Takanori Gomi

RVCA – Vitor Belfort, BJ Penn

SACRAMENTO KINGS - Urijah Faber, Diego Sanchez

SAFE AUTO INSURANCE - Stephan Bonnar, Travis Browne, Patrick Cote

SILVER STAR – Bruce Buffer, Patrick Cote, Rob Emerson, Rashad Evans, Urijah Faber, Rich Franklin, Forrest Griffin, Clay Guida, Matt Hamill, Melvin Guillard, Jon Jones, Jerome LeBanner, Lyoto Machida, Rodrigo Nogueira, Manny Pacquiao, Diego Sanchez, Anderson Silva, Thiago Silva, Wanderlei Silva, Frank Trigg

SINISTER – Fabricio Camoes, Rafael dos Anjos, Andre Galvao, Chase Gormley, Toby Imada, Eric Lawson, Chuck Liddell, Jens Pulver, Marlon Sandro, Anderson Silva

SEVEN DEUCE INC. – Mamed Khalidov, Takeya Mizugaki

SPENCER’S - Brock Lesnar

SPRAWL – Ricardo Almeida, Phil Baroni, Jason Brilz, Matt Brown, Josh Burkman, Evan Dunham, Jon Fitch, Gabriel Gonzaga, Forrest Griffin, Dustin Hazelett, Josh Koscheck, Joe Lauzon, Tom Lawlor, Thales Leites, Jesse Lennox, Jason MacDonald, Rob McCullough, Ross Pearson, Nate Quarry, Jorge Rivera, Ricardo Romero, Amir Sadollah, Diego Sanchez, Eric Schaefer, Jake Shields, Joe Stevenson, Mike Swick, Thiago Tavares, Brandon Visher, James Wilks, Matt Wiman, Yoshiyuki Yoshida

SUFFER - Frank Mir

TAPOUT – Thiago Alves, Shinya Aoki, Ryan Bader, Antonio Banuelos, Pat Berry, Michael Bisping, Mark Bocek, Stephan Bonnar, Justin Bucholz, Jason Brilz, Mike Brown, Luis Cane, Danny Castillo, Donald Cerrone, Pat Curran, Phil Davis, Demi Deeds, Tomasz Drawl, Todd Duffee, Jon Fitch, Kenny Florian, Renzo Gracie, Tyson Griffin, Kendall Grove, Shannon Gugerty, Jared Hamman, Dan Hardy, John Hathaway, Dan Henderson, Johny Hendricks, Dan Hornbuckle, John Howard, Rampage Jackson, Keith Jardine, Cheick Kongo, Bobby Lashley, Robbie Lawler, Chis Leben, Waylon Lowe, Chris Lytle, Rory Markham, Nate Marquardt, Court McGee, Anthony Morrison, Gegard Mousasi, Roy Nelson, Alistair Overeem, Bart Palaszewski, Seth Petruzelli, Mike Pierce, Jens Pulver, Ben Rothwell, Mike Russow, Amir Sadollah, Alessio Sakara, Diego Saraiva, Ben Saunders, Jake Shields, Alexander Shlemenko, Denis Siver, Kimbo Slice, Chael Sonnen, Deividas Taurosevicius, Gleison Tibau, UFC, Joey Villasenor, Herschel Walker, Rodney Wallace, WEC, Gilbert Yvel

TCB - Yoshihiro Akiyama, Jose Aldo, Ben Askren, Antonio Banuelos, Stephan Bonnar, Carlos Condit, Marcus Davis, Evan Dunham, Terry Etim, Spencer Fisher, Jon Fitch, Ricard Funch, Ben Henderson,Martin Kampmann, Josh Koscheck, Tom Lawlor, Cung Le, Chuck Liddell, Rory MacDonald, Dan Miller, Anthony Njokuani, Kurt Pellegrino, Mike Pyle, Nate Quarry, Daniel Roberts, Ricardo Romero, Sam Stout

TEQUILA CAZADORES - UFC

THEOPENMAT.COM - Justin Pennington

THE GUN STORE - Yoshihiro Akiyama, Chris Camozzi, Carlos Condit, Dan Hardy, Ben Henderson, Jon Madsen, Court McGee, Sam Stout

THROWDOWN - Rob Broughton, LC Davis, Manny Gamburyan, Dan Lauzon, James Wilks

TOKYO FIVE – Ricardo Almeida, Rafael Assuncao, Eddie Alvarez, David Branch, Charlie Brenneman, Luis Cane, Joe Doerksen, Ricardo Funch, Gabriel Gonzaga, Renzo Gracie, Rolles Gracie, Jesse Lennox, Phillipe Nover, Ross Pearson, Bas Rutten, Matt Serra, Stefan Struve, Deividas Taurosevicius, Andre Winner

TOYO TIRES – Brian Bowles, Joachim Hansen, Scott Jorgensen, Scott Smith, Chael Sonnen, Krzyzstof Soszynski, Miguel Torres, Brandon Vera

TOPPS - Bart Palaszewski, Brendan Schaub, Jake Shields

TRI COASTA - Demetrious Johnson, Joe Lauzon,Tom Lawler, Brad Pickett, Chan Sung Jung

TRX - Dan Miller, Diego Sanchez, Stefan Struve, Paul Taylor

UAS - Donald Cerrone, BJ Penn, Wilson Reis, Stefan Struve

ULTIMATE BET - Bellator

UNDER ARMOUR – Georges St-Pierre

UNITED STATES MARINES - UFC

WARRIOR INTERNATIONAL – Houston Alexander, David Branch, Shane Carwin, Rich Clementi, Patrick Cote, Mac Danzig, Matt Grice, Tyson Griffin, Tim Hague, Josh Haynes, Ed Herman, Heath Herring, Brad Imes, James Irvin, Jaime Jara, Brock Larson, Chris Leben, Brock Lesnar, Doug Marshall, Drew McFedries, Tim McKenzie, Chad Mendes, Jeff Monson, Mark Munoz, Tom Murphy, Rogerio Nogueira, Rousimar Palhares, Erik Paulson, Kurt Pelligrino, Jens Pulver, Ben Rothwell, Brendan Schaub, Fabiano Scherner, Thiago Silva, Joe Stevenson, Gleison Tibau, Tyler Toner, Erin Toughhill, Victor Valenzuela, Travis Wiuff

VENUM – Karl Amoussou, Michael Bisping, Rob Broughton, Frankie Edgar, Terry Etim, Xavier Foupa-Pokam, Matt Hamill, Jon Jones, Denis Kang, Cheick Kongo, Jerome LeBanner, Jeff Monson, Nate Quarry, Sean Sherk, Jeremy Stephens, Kurt Warburton

XTREME COUTURE – Gina Carano, Randy Couture, Forrest Griffin, Tyson Griffin, John Gunderson, Johnny Hendricks, Jay Heiron, Georgi Karakhanyan, Amir Sadollah, Erin Toughill, Frank Trigg

XYIENCE – Dan Hardy, Jon Jones, Matt Serra, Stitch Duran, Wanderlei Silva, UFC